Kategorie:

Zobacz, ile zostaniesz ukarany mandatem za niezarejestrowanie pojazdu – możesz się zdziwić.

kalkulator ubezpieczen oc ac

Chcesz kupić lub sprzedać pojazd? Musisz zgłosić sprzedaż lub zakup pojazdu do działu komunikacji. Jeśli nie zrealizujesz go w terminie, zostaniesz ukarany wysoką grzywną. Kto może cię ukarać i ile to będzie kosztować?

Ponowna rejestracja nie jest nowym wymogiem – istnieje od wielu lat. Niefortunna rzeczywistość jest taka, że ​​wielu właścicieli samochodów to zignorowało. W ten sposób narodziły się „martwe dusze”. Chociaż nie są już używane, pojazdy te nie zostały wyrejestrowane, jak pokazują daty ich produkcji. Zmiana Kodeksu Drogowego była konieczna do egzekwowania przepisów ruchu drogowego i usprawnienia systemu CEP.

Jaka jest kara za jazdę bez ważnego prawa jazdy w 2021 roku?

Kara za prowadzenie pojazdu bez tablicy rejestracyjnej w 2021 r. wynosi od 200 zł do 1000 zł i wynika z art. 140 metrów ustawy Prawo o ruchu drogowym. W celu ukarania kierowców zapada wyrok administracyjny, a wysokość kary każdorazowo ustala starosta.

Mając na uwadze, że kara była znacznie większa przed modyfikacją Kodeksu Drogowego, warto to zauważyć. Zamiast Kodeksu Drogowego był to art. 97 Kodeksu wykroczeń, które do niego doprowadziły. Według tego raportu kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego mogą zostać narażeni na mandaty do 3000 zł za wykroczenie.

Ci, którzy nie dokonają ponownej rejestracji swoich pojazdów, mogą zostać ukarani od kogo i kiedy.

W Kodeksie wykroczeń nie było przepisu, który dotyczyłby np. korporacji sprowadzających samochody spoza kraju. Rozszerzona kategoria właścicieli pojazdów jest przedmiotem modyfikacji ustawy o ruchu drogowym. Oznacza to, że karę można teraz nałożyć na osoby i firmy, o których nie poinformowano

Przewłaszczenie – dotyczy to również tych, którzy dokonali między sobą wkładów, zmienili stan faktyczny wymagający zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym lub sprowadzili samochód z innego kraju Unii Europejskiej i nie zarejestrowali go w ciągu 30 dni.
Oczekuje się, że rozszerzenie grona osób, które mogą zostać ukarane za brak przerejestrowania pojazdu, wpłynęłoby korzystnie na przejrzystość sprzedaży samochodów.

Od kiedy pobierana jest opłata za nieprzedłużenie rejestracji pojazdu?

Brak rejestracji pojazdu będzie skutkować karą grzywny od 1 stycznia 2020 r. W celu realizacji kar Ministerstwo Środowiska przygotowało modyfikację do ustawy, która zawierała przepisy dotyczące rejestracji pojazdu i odpowiada za wdrożenie grzywny.

 

 

Przeczytaj również:

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

Przegląd auta z gazem